top of page

 Dancing Caravan - Youth Exchange / Slovenija; junij -julij 2015 

Mladinska izmenjava Dancing Caravan (Plesna karavana skozi naravo) je nastala iz vizije medvrstniškega izobraževanja mladih v trajnostni način naravnega in družbenega bivanja, ustvarjalnega deljenja umetniških veščin in znanja ter učenja solidarnega sobivanja v potujoči mednarodni začasno vzpostavljeni skupnosti. Cilj izmenjave je med mladimi spodbuditi neformalno medvrstniško učenje in ekonomijo deljenja ter kreativnega/odzivnega pristopa do življenja. 

 

Omogočiti mladim, da preko skupnega medkulturnega ustvarjanja javnega performansa  prepoznavajo svoje aktivno mesto v skupnosti in možnosti njihove pozitivne vloge v njej, jih s pomočjo participativnih metod in izkustvenega učenja usmeriti k samostojnosti, sodelovanju, odgovornosti do narave in družbe. Za mlade želimo ustvariti možnosti raziskovanja samega sebe preko kreativnega eksperimentiranja, neposrednega doživljanja in učenja od narave. Hkrati želimo mlade ozavestiti o pomenu naravne in kulturne dediščine ter v njih spodbuditi refleksijo globalnih ekoloških potrebah in okoljskih izzivih.  

 

22 mladih iz Slovenije, Italije, Belgije in Norveške je preko doživljajskega učenja v naravi raziskovalo različne umetniške veščine, predvsem ples in glasbo. Med seboj so delili različne izkušnje neformalnih metod izobraževanja socialnega in osebnega učenja, ki kot medij učenja uporabljajo telo, ples, gledališče, glasbo in naravo. Delili so tudi narodne plese, pesmi in glasbo. Izmenjava je raziskovala preplet narave in umetnosti, zato je bila na izmenjavi mešana struktura mladih z različnimi veščinami in iz različnih okolij.  

 

Znanja in veščine za aktivno sodelovanje so mladi razvijali preko interaktivnih socialnih iger, doživljajskega učenja v naravi, orodij improvizacije, deljenja znanj in veščin o tradicionalni in moderni umetnosti  (ples, kontaktna improvizacija, ulično gledališče, interaktivni performans). Skupen kreativni proces je vodil v vrhunec ustvarjanja interaktivnega performansa na ulicah Šmartnega – kjer so se različne prakse združevale, potreben je bil odprt medkulturni dialog, poslušanje, soustvarjanje ter motivacija in vključevanje vsakega.  V procesu ustvarjanja performansa so mladi spoznavali naravno in kulturno okolje Slovenije, ki je bila vir navdiha in medij za ustvarjanje. Na koncu izmenjave so bivali v ekološkem zaselku Zankoliči ob reki Dragonji, kjer so spoznali temeljne etike permakulture, se učili ozaveščenega ekološkega delovanja v naravi in bivanja v sožitju z naravo. 

 

Izkušnja narave, tesno sobivanje in skupno ustvarjalno umetniški proces proti navdihujočemu cilju  ustvarja pogoje metod doživljajske pedagogike, ki temelji na metodah skupinske dinamike, odprti komunikaciji, aktivni participaciji, uporaba ustvarjalnih medijev, izkustvenem učenju in refleksiji. Druge metode, uporabljene med izmenjavo so bile: „Open Space“,  medkulturno učenje, ustvarjalno reševanje problemov, različne izkustvene metode učenja preko plesa in gledališča, proaktivna kavarna, metoda dnevnih evalvacijskih srečanj celotne skupine, metode opazovanja in kritične refleksije, refleksija v manjših skupinah. 

Rezultati izmenjave so na socialni in osebni ravni opolnomočeni mladi, kateri delijo medsebojni navdih in inspiracijo za širjenje in razvijanje metod dobre prakse neformalnega izobraževanja mladih preko doživljajske pedagogike in ustvarjalno-animacijskih umetniških medijev. 

 

Mladi so na izmenjavi zbrali aktivnosti in metode v online priročnik, ki je pripomoček za širjenje učinkov projekta v vseh partnerskih državah in njihovih organizacijah ter širše. 

Partnerske organizacije preko načrtovanja nove mednarodne aktivnosti  in implementacije programa izmenjave v vseh sodelujočih državah  razvijajo  kvaliteten podporni sistem neformalnega in medvrstniškega učenja mladih, ki temeljni na izkustvenem in doživljajskem učenju ter ekonomiji darovanja. V Sloveniji (in širše) želimo ustvariti platformo za razširitev uporabe umetnosti in drugih kulturno animacijskih medijev na področju inkluzivne in preventivne prakse dela z mladimi ter spodbujanja splošne socialno družbene participacije mladih.

 

Projekt je financiran s strani Evropske komisije.

Objava izraža izključno stališča avtorja. Nacionalna agencija ter Evropska komisija nista odgovorni za kakršno koli uporabo informacij, ki jih objava vsebuje. 

donations / dohodnina 0,5%

support Fico Balet!

bottom of page