DANCE IS OUR ENERGY . BODY IS OUR MEDIA . WE TAKE OUR SPACE FOR A RIDE . YOU ARE OUR STORY .
kreativno procesne in projektne skupine - arhiv
Mladinska izmenjava Dancing Caravan (Plesna karavana skozi naravo) je nastala iz vizije medvrstniškega izobraževanja mladih v trajnostni način naravnega in družbenega bivanja, ustvarjalnega deljenja umetniških veščin in znanja ter učenja solidarnega sobivanja v potujoči mednarodni začasno vzpostavljeni skupnosti. Cilj izmenjave je med mladimi spodbuditi neformalno medvrstniško učenje in ekonomijo deljenja ter kreativnega/odzivnega pristopa do življenja.
Dancing Caravan - Youth Exchange 2015
umetniško - izobraževalni - družbeni laboratorij, ki so ga v sezoni 2014/2015 vsak torek organziriali člani Fičo skupnosti
KontakTork - Jam kontaktne improvizacije
(Aleš Krajnc Kušlan, Sandra Anais, Gregor Kamnikar...)
Impro BANDa (Maja Modrijan, Irena Tomažin, Andrej Fon, Samo Kutin, Miha Tomšič...)
Qi Gong (Mauro Lugano)
The Ethics of Art (Guy Cools in Mala Kline)
Kontakt KIDS - kontaktna improvizacija za otroke (Sandra Anais)
Magične kretnje in zvočne palice (Gregor Mavrič)
Prevajanje slik Maxa Ernsta v gib (Iva Tratnik)
MasažLAB (Sašo Rutar)
...
Fičo LAB/ 2014/2015; Fičo skupnost
Dervish in progress / procesna skupina 2014-2015; Ziya Azazi (tr)
Sklop vikend delavnic v letih 2014 in 2015.
Z mojstrom sufijskih plesov so lahko sodelujoči preizkusili svoje telesne meje skozi izvajanje plesnih vrtljajev, povečali zmožnosti ekonomične rabe telesne energije ter z zavestjo o rabi svojih motoričnih zmožnosti optimizirali gibanje.
Vrtenje ni glavni cilj te delavnice. Večji cilj je izboljšanje posameznikovo telesno, čustveno in duševno zavest skozi vrtenje. Ta vodi udeležence, da zaznavajo in sprejemajo vse, kar pride skozi vrtenje in s tem tudi lastno inovativno gibanje skozi vrtenje.
Plesi G. I. Gurdjeff-a in Kje je moja pozornost zdaj? / procesna skupina 2014/2015; Miloš Kecman
Prisotnost je happening:) Je pa tudi razstava, koncert, video, ples in gledališče, improvizacije in igre, večerja, zabava, jamm ... Če te ni, nisi prisoten!
Sklop vikend delavnic v 2014 in 2015.
Da bi pomagal svojim učencem odgovoriti na to vprašanje, je George Ivanovich Gurdjieff ustvaril niz gibov in plesov, ki nam prinašajo sredstva za razvoj naše pozornosti in naše zavesti ter tesnejši stik z našim telesom, našimi čustvi in našimi mislimi. Posledično ima to neposreden in dobrodejen vpliv na našo sposobnost, da smo sproščeni in osredotočeni ter na splošno - na naše življenje. Izboljšanje zavedanja telesa. Biti centriran.
Ravnotežje med pozornostjo in sprostitvijo. Ravnotežje med naporom in dovzetnostjo. Zavest o našem notranjem prostoru in zunanjem svetu.
Fičo Wake up! / več procesnih skupin 2014-2016; Goran Bogdanovski
Osho-tova jutranja dinamična in kundalini meditacija,
teorija in praksa vsako jutro ob zori.
Vsako jutro - daljše obdobje - brez izjeme:)
Prisotnost / happening 2014; Goran Bogdanovski in Fičo skupnost
Gostitelj: Goran Bogdanovski
Razstava slik: Iva Tratnik
Video ples in poezija: Sandra Anais in Urša Štrukelj
Ples: Inti Šraj, Manca Dorrer, Katja Kordiš, Tina Koščak, Tea Vidmar, Priya Balan, Manca Kaliman, Janes Moličnik, Jakob Ogrin, Sašo Rutar ...
Glasba: Boris Magdalenc (hang, didgeredoo...)
Glasba : Positive illusion / Tea Vidmar (vokal in ples), Peter Ciuha (barvne kaviature), Vid Polončič Ruperčič (piščali, kitara...), Le Jaguar Auxgriffes d'Or (rog, piščali, kitara, drumlje...)
Kuhar: Cristian Herrera, Katja Jenčič (asistentka kuharja)
Rekviziti: Maja Modrijan
Tehnična pomoč: Anže Kreč
Foto & Video: Bojan Novak / Video Music: Bojan Novak & Luka Ropret
... in vsi obiskovalci Prisotnosti.
Happening je predstava, dogodek ali situacija in se šteje za umetnost, običajno za uprizoritveno umetnost. Happening je multidisciplinaren, z nelinearno naracijo in aktivnim sodelovanjem občinstva. Ključni elementi happeninga so načrtovani, vendar umetniki in sodelujoči ohranijo prostor za improvizacijo. Ta vidik happeninga odpravlja mejo med umetniškim delom in njegovim gledalcem.
PARODOS/ plesna predstava- projektna skupina 2013/2014; Goran Bogdanovski
Parodos - prihod antično urbanega zbora na oder. Kaj je tako pomembnega, da mora to publika videti, slišati in doživeti?
Kreativni proces in koreografija: Goran Bogdanovski
Kreacija in izvedba : Manca Dorrer, Miha Pribošič, Tea Vidmar, Janes Moličnik, Manca Kaliman, Samo Židan, Ana Kandare, Jakob Tomše, Tina Koščak, Sašo Rutar, Katja Kordiš, Priya Balan, Irena Kirn
Asistentka: Leja Jurišič
Oblikovanje svetlobe, odra, ton & glasba: Goran Bogdanovski
Kostumi in rekviziti: Maja Modrijan
»V predstavi me je fascinirala izraznost giba – čeprav je malo besed je veliko povedanega. Ugotovila sem, kako so besede v komunikaciji velikokrat odvečne. Predstave nisem »razumela«, predvsem sem jo čutila in doživljala.« T. P.
»Veliko je poti , smeri. Le ena je skupna TUKAJ in ZDAJ … s predstavo dosežete TA trenutek. Lepota teles se zliva v gibanju« J. B.
"Predstava sama je fantastična, zasnovana "na veliko", zelo kompleksno sestavljena in kljub temu nosi jasno sporočilo: "Česar se lotimo skupaj, tudi speljemo, če le vložimo dovolj (vso?) svoje energije v skupino, v medsebojne odnose, v medsebojno čutenje, spoštovanje, ljubezen." In to pokažejo odkrito, brez sramu in predsodkov, prikažejo z gibom, s telesi, a se pri tem ne omejujejo. "P. C.
Improvizacija kot umetnost sobivanja / procesna skupina2013/2014; Dejan Srhoj
Kako poslušati druge, se odzivati a hkrati poskrbeti za svoje potrebe? Kako plesati svoj ples a biti del skupine? Kako ustvarjati skupnost, ki temelji na zavedanju, opazovanju, iniciativi, reagiranju, poslušanju, pozornosti, prepuščanju?
Preko ogrevanja z imenom “učenje brez učitelja” ter poglobljene raziskave solo improvizacije ter orodij za skupinske improvizacije smo preko cele sezone v plesnem studiu raziskovali oblike sobivanja.
Fičo drama / procesna skupina 2011-2013; Tomi Janežič
Samo-spoznavanje in raziskovanje lastnih ustvarjalnih potencialov skozi igro.
Fičodrama je sinteza različnih igralskih in imaginacijskih tehnik. Igre ne razume kot del gledališča in filma, temveč jo prepoznava tudi v vlogah v vsakdanjem življenju in v središču slehernega umetniškega in neumetniškega ustvarjanja, v terapiji z igro (psihodrama), duhovnih praksah itd.
FičoDROM / plesna praznovanja 2012/2014; Fičo skupnost
FičoDROM is a platforma za eksperimentiranje v plesu, glasbi in vizualnem, odpira prostor različnim razstavam, dogodkom, instalacijam, projekcijam in umetniškim praksam, za katere še nimamo imen.
FičoDROM pa je predvsem praznovanje solsticija in ekvinokcija.
Soli Impro / procesna skupina 2012/2013; Dejan Srhoj
Plesni trening in poglobljena raziskava orodij za solo improvizacijo. Zasnovan je kot kontinuiran umetniški proces, glavni poudarek pa je na raziskavi improvizacije kot performativne prakse.
Iskati odgovore na vprašanja kot so: Kaj komuniciram ko plešem? Kako se počutim? Kdo je publika? Kje? Kje moja roka? Kako improvizirati a se hkrati zavedati kje sem, kaj počnem? Kako plesati to, kar je zame pomembno? Pozabiti na vsa vprašanja in se prepustiti.
Fičo Contact/ procesna skupina 2011/2012; Dejan Srhoj
Kontaktna improvizacija je plesna tehnika v kateri je fizični kontakt med dvema izhodiščna točka raziskovanja plesa. Prenos teže, sproščanje, točka dotika, misleče telo, dinamika, moč, nepredvidljivost in dialog so pogosti pojmi s katerimi smo se srečevali. Cilj kontaktne improvizacije je svoboda v gibu, prepuščanje trenutku, zavedanje telesa in razvoj lastnega odnosa do plesa.
Poleg praktičnega dela smo raziskovali kontaktno improvizacijo skzi oglede videov, branja tekstov in skozi jam sessions.
TRG / site specific plesna predstava- projektna skupina 2010/2011; Goran Bogdanovski
Po motivih "Ure, ko nismo ničesar vedeli drug o drugem"
Petra Handkeja.
Prostor dogajanja je Trg. Mestni trg ali trg naše notranjosti. Ljudje hodijo čez trg in to je vse. Zadaj ni ničesar, nobenega višjega smisla. V procesu nismo razvijali karakterjev v psihološkem smislu. Vedno smo začenjali zgodbe in nas konec ni zanimal. Kar smo videli, nismo razkrili, poskušali smo ostali v sliki, v trgu. Trg predstavlja tisto točko nič, kjer postane posameznik zaradi druge osebe jasnejši. Trg je tisti kraj, kjer lahko izvemo in vidimo čisto vse ali pa ne opazimo ničesar.
kreativni proces & koreografija: Goran Bogdanovski
kreacija in izvedba: Manca Dorrer, Petra Guček Tomšič, Julija Magajna, Maja Kavzar, Janja Buzečan, Anja Keber, Manca Kaliman, Maria Maridaki - Čalić, Iva Tratnik, Tina Koščak, Gaja Madžarevič, Miha Tomšič, Miha Pribošič, Miha Jensterle, Samo Židan in Sašo Rutar
asitentka: Leja Jurišič
ton & glasba: Brane Zorman
Metulji jedo banane / performans 2011; Marcello Maloberti & Fičo Balet
Očarljivi skupinski samomor / procesna skupina & plesna predstava 2009/2010; Goran Bogdanovski
Predstava »Očarljivi skupinski samomor« , ki se na humoren način dotika romana finskega pisatelja Arta Paasilinne, so si zamislili kot mnoštveni pogled na serijo vprašanj o identitetah, umetnosti, osebnostnih in fizičnih mejah, individualnih in skupnih predstavah in načinih, kako biti skupaj - kako ustvariti neko skupnost. Predstava je v resnici dokumentarni portret skupnosti udeležencev Fičo treningov, njihovega skupnega dela in načinov, kako se delavnice podaljšujejo v in vplivajo na njihova domača in delovna okolja.
kreativni proces & koreografija: Goran Bogdanovski
kreacija & izvedba by: Miljana Sgerm, Bernarda Nemec, Beti Krajner, Katja Kordiš, Katja Vravnik, Katja Goluh, Simona Jerala, Maja Isaković, Maja Kavzar, Tina Mikulič, Julija Magajna, Katarina Jenšterle, Mojca Volf, Janja Buzečan, Anja Keber, Jana Frank, Sandra Đorem, Sašo Rutar, Miha Pribošič, Janes Moličnik, Jaka Sotler
asitentka: Leja Jurišić / Video: Maša Nonkovič
dramaturgija: Rok Vevar
support Fico Balet!